وستا بر اساس دانش علمی ال ای دی رشد و تجربه‌ی ساخت و کار با آن مجموعه‌ای کامل از چراغ‌های رشد گیاه را در اختیار شما می‌گذارد. آنچه ما ارائه می‌دهیم تلفیقی از دانش، عمل و بازار است.

LED رشد خود را اینجا بخرید

اطلاعات تماس

اصفهان - بلوار کشاورز- ابتدای اتوبان ذوب آهن- قبل از پل یزد آباد- مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان- مرکز رشد تخصصی کشاورزی و منایع طبیعی- واحد شماره 114- وستا لایت

موبایل: ۰۹۱۰۳۵۹۰۹۰۱

وب‌سایت: ledroshd.ir

فیلم های ال ای دی رشد ۱۳۹۷-۴-۱۸ ۱۷:۱۵:۱۵ +۰۰:۰۰

بسیاری از گیاهان و سبزیجاتی که از بیرون از خانه تهیه می کنید، به صورت خانگی قابل کشت هستند. سبزی‌های خوراکی، میوه هایی چون گوجه و خیار و بسیاری دیگر، گیاهانی هستند که می توانید در محیط خانه‌ی خود حتی در آپارتمان ها بکارید و در تازه ترین و مطمئن‌ترین حالت آن ها را در سبد غذایی خود بگذارید.

در این فیلم ابتدایی ترین روش کاشت گیاه در خانه نشان داده شده است. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید در کشاورزی خانگی مورد توجه قرار دهید نوررسانی به گیاه است. گیاهان در فضای باز و زیر نور آفتاب مشکلی از لحاظ نور رسانی ندارند اما در فضای داخلی باید فکری برای تأمین نور گیاه مورد نظر خود بکنید. می توانید از نور پنجره‌ها و نورگیرها استفاده کنید. اما اگر نور پنجره ها در بخش شمالی ساختمان کم است یا در مناطقی زندگی می کنید که آفتاب زیادی ندارد یا اینکه اصلا پنجره و نورگیر ندارید از چراغ رشد گیاه استفاده کنید.

بعد از نور باید انتخاب کنید که چه گیاهی را بیشتر استفاده می کنید. در طول زمستان برخی از سبزیجات در بازار کمیاب می شوند پس آن ها بهترین انتخاب برای رشد در خانه خواهند بود. برای مثال ریحان در طول زمستان کمیاب و با ارزش است پس فرصت مناسبی است تا مقداری ریحان در خانه خود پرورش دهید. پونه و نعنا هم در میان سبزی هایی هستند که از تازه تا خشکِ آن در سبد غذایی ما جا دارد.

یک گلدان مناسب انتخاب کنید. ابتدا تکه ای سرامیکی، باقی مانده از کاشی ها یا گلدان های شکسته را روی مجرای زهکش گلدان بگذارید که توسط خاک بسته نشود و پس از آن از ترکیبی ارگانیک از خاک و کود برای پر کردن نیمی از گلدان خود استفاده کنید. سعی کنید ترکیبی انتخاب کنید که متخلخل باشد و آب را به راحتی از خود عبور دهد. ریشه گیاه بین هر بار آبیاری نیاز به تنفس دارد تا ریشه به راحتی رشد کند. پس این فرصت را از گیاهتان نگیرید تا همیشه گیاهی تازه داشته باشید. بوته های سبزیجات را از گلدان خود بیرون آورده و در گلدان جدید بکارید. سعی کنید تمامی گیاهانتان در یک سطح قرار گیرند. در انتها منافذ باقی مانده را با خاک پر کنید. دقت داشته باشید که تاج گیاه (یعنی از جایی که ساقه های گیاه شروع شده‌اند) حتما باید با سطح خاک فاصله داشته باشد تا باعث پوسیدگی و فاسد شدن گیاه نشود.

حال گلدان خود را کنار پنجره قرار دهید تا خوب در معرض نور قرار بگیرد. گیاه خود را بیش از حد آب ندهید و به یاد داشته باشید عامل اصلی محدودکننده‌‌ی کاشتن گیاهان در خانه، نور است. نه فقط در مواقعی که نور خورشید کم است، در شرایطی که گیاهی شاداب تر، خوش طعم تر و با خاصیت بیشتر میخواهید با خرید لامپ LED مخصوص رشد، گیاه خود را پرورش دهید.

اگر نمی دانید بوته آماده سبزیجات و دیگر گیاهان را از کجا تهیه کنید یا برایتان سوال است که چه گیاهی را راحت تر میتوانید پرورش دهید یا اینکه دلتان میخواهد چالش پرورش گیاهانی خاص را با استفاده از چراغ رشد گیاه تجربه کنید حتما مطالب آینده ما در بخش آموزش کار با LED رشد و فیلم های بعدی ما را دنبال کنید.

مجموعه‌ای از سیستم‌های کنترل منابع هر گیاه می‌تواند بهره وری کاشت، رشد و برداشت گیاه را بالا ببرد. بهبود شاخه‌های نوررسانی، آب رسانی و مواد مغذی گیاه اصلی ترین بخش هایی هستند که میتوانند این بهره وری را بالا ببرند. LED مخصوص رشد گیاه و سیستم آیروپونیک از به روزترین راه‌ها برای بالا بردن این بهره وری به شمار می روند.

آیروپونیک( Aeroponic)، فرآيندي از آب رسانی گياه در محيطي از ذرات آب، بدون استفاده از خاك يا هر بستر ديگري است. اين روش تكنولوژي جديدی براي افزایش بهره وری فرآورده هاي گياهي و همینطور افزايش سرعت رشد گياه است. در اين روش با وجود عدم نیاز به بستر، گیاه به رشد فوق العاده ای میرسد. در این سیستم ریشه ها در هوا معلق مانده و آب به همراه مواد غذایی به شکل ذرات بسیار کوچک که به راحتی توسط ریشه قابل جذب است، مستقیما به ریشه پاشیده می شوند. این فرآیند باعث میشود که اکسیژن و مواد غذایی بدون محدودیتی که در بسترهای هیدروپونیک و خاکی وجود دارد، به ریشه و گیاه منتقل شود. آب به همراه مواد مغذی در کوچکترین اندازه خود جذب ریشه می شوند و به خاطر این فرآیند اکسیژن و مواد مغذی بیشتری در اختیار گیاه قرار می گیرد و باعث افزایش سرعت رشد گیاه می شود. چرا که اکسیژن در این ابر ذرات آب بیشتر با آب مخلوط شده و به ریشه گیاه می رسد. همین افزایش مقادیر اکسیژن رشد باکتری ها و قارچ ها را کند می کند. امکان اکسیژن رسانی در سیستم آیروپونیک تا ۹۹ درصد نیاز گیاه فراهم می شود در حالی که میزان اکسیژن در خاک فشرده ۳۰ و در سیستم هیدروپونیک در بهترین حالت ۵۰ درصد است.

 در سمتی دیگر مواد غذایی مستقیما با ریشه گیاه در ارتباط است و محیط واسطه‌ای چون خاک در مسیر مواد مغذی و گیاه قرار نمی گیرد و مواد مغذی به باکتری آلوده نمی شود. نرخ رشد در سیستم آیروپونیک چندین برابر سریع تر از سیستم های کشت خاکی و هیدروپونیک است.

همانطور که در فیلم هم نمونه اجرایی‌ آن آمده است. سیستم LED مخصوص رشد گیاه تطابق خوبی با سیستم آیروپونیک دارد. در کنار موارد گفته در مورد تغذیه گیاه، مهندسی طیف نوری مورد نیاز برای گیاه هم می تواند سرعت رشد گیاه، طعم، کیفیت و خواص آن را به حد بالایی بهبود بخشد. پنل های LED رشد و ارزیابی دایمی کیفیت آب توسط سیستم هوشمند در تمامی مراحل گیاه را تحت کنترل و در بهینه‌ترین حالت قرار می دهد. این سیستم ها در مساحت های مختلف و برای اهداف خانگی و تجاری قابل اجراست.

در نزدیک ترین نقطه به مصرف کننده. وسط هر محدوده شهری با هر آب و هوا و خاکی، به پیشرفته‌ترین شکل امکان کاشت صیفی جات مصرفی وجود دارد. برای نمونه در این فیلم که بر گرفته از سایت فیلیپس است، روش کاشت واریته خاصی از کاهو آورده شده است. کاهویی،‌ با امکان رشد در تمامی فصول سال، کیفیت برگ های بسیار بالاتر، یکنواختی تمامی محصولات، طعم به مراتب بهتر، شاخه ها و برگ های بیشتر، در اوج تازگی و ماندگاری بالا.

شروع فرآیند از بذر گیاه است که به صورت مکانیزه در بستر خاک که املاح مورد نیاز گیاه را تا انتهای مراحل رشد در خود دارد، قرار می گیرد. در سبدهایی با اندازه های مشخص و با فاصله معین، بستر حاوی بذر کاهو آماده بهره برداری است. گام بعدی مکانی برای رویش گیاه است.

سبدهای بذر به وسیله سیستم مکانیزه کنار یکدیگر قرار می گیرند و در دسته های مشخص وارد فضایی برای رشد و رسیدن به مرحله جوانه زنی و نشاء می شوند. محیط کشت عمودی کنترل شده به وسیله سیستم تهویه و LED مخصوص رشد گیاهِ طراحی شده برای مرحله جوانه زنی و نشاء. محیط کشت عمودی LED‌ رشد گیاه، که فضای ۸۰۰ مترمربعی کشاورزی سنتی(افقی) در آن به ۷ طبقه و ۵۶۰۰ متر مربع محیط کشت تبدیل شده است. به واسطه ال ای دی های رشد، گیاه به سرعت از مرحله جوانه زنی وارد نشاء می شود و در گام بعدی با سرعتی بهینه، برگ و ریشه آن شکل می گیرد. همه و همه زیر نور LED مخصوص رشد و بدون نیاز به نور آفتاب.

برای مرحله رشد بعدی گیاه در فاصله های بیشتری نسبت به حالت اولیه قرار گرفته و وارد محفظه‌ای دیگر برای رسیدن به بلوغ رشد می شود. محفظه ای مهندسی شده برای رشد کاهو شامل ترکیب خاصی از  ال ای دی های رشدِ قرمز، آبی و قرمز سیر که طیف های نوری مورد نیاز و مختص کاهو را برای آن تأمین می کند. این سامانه رشد گیاه باعث می شود تمامی گیاهان به شکل یکنواخت و به یک اندازه رشد کنند. کاهو به مرحله ابتدایی بلوغ رسیده و با قرارگیری در سینی های هیدروپونیک به بخش گلخانه ای هدایت می شود تا به بلوغ نهایی و نهایتا برداشت برسد.

به خاطر رشد به وسیله LED‌ مخصوص رشد گیاه و این چرخه سامانه رشد گیاه، بهترین شرایط در تمامی طول سال تضمینی است. دلچسبی محصول آنجا است که کیفیت، تازگی و خلاقیت در کنار یکدیگر هستند.

مزایای این سیستم رشد: زمان کمتر کاشت، کنترل بهتر بر فرآیند کاشت، کیفیت و یکنواختی بهتر گیاه، توانایی محصول دهی در تمامی فصول سال، استفاده بهینه از فضا، محصولی پایدار با استفاده به صرفه از منابع انرژی، صرفه جویی و حفاظت از گیاهان.

کشاورزان گلخانه‌ای در سراسر جهان اهمیت نور را می‌دانند اما وقتی که از آن‌ها می‌پرسید، هرکدام در بیان نحوه‌ی مدیریت بر منابع نوری خود مشکل دارند یا نمی‌توانند الگوی نوری لازم برای گیاهان خود را شرح دهند. گیاهان، نور را به شکلی متفاوت از انسان‌ها می‌بینند. کشاورزان و علاقه‌مندان به کشت خانگی می‌دانند که نور برای رشد گیاهان‌شان ضروری است، اما نمی دانند بهترین راه مهندسی نور برای رسیدن به بهینه‌ ترین رشد گیاه چیست؟

هدف از این ویدیو یادگیری مسائل ابتدایی در مورد نور و مهم تر از آن ارتباط نور با تولید و رشد گیاهان است.

نور بخشی از طیف یک موج الکترومغناطیس است، در واقع نور، نامی برای یک محدوده‌ی مشخص و قابل رویت چشم انسان از این موج الکترومغناطیس است. واحد طیف نوری نانومتر(Nm) و بازه‌ی نور قابل رویت از ۳۹۰نانومتر تا ۷۵۰نانومتر است. رنگ آبی آن بخشی از طیف نور است که طول موج ۴۰۰-۵۰۰ نانومتر را دارد، طول موج رنگ سبز ۵۰۰-۶۰۰ نانومتر و رنگ قرمز بین ۶۰۰-۷۰۰ نانومتر است. این سه رنگ در کنار هم طیفی از نور را ایجاد می کنند که توسط گیاهان برای تولید بافت و رشد به وسیله‌ی فتوسنتز استفاده می شود. طیف نوری بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر که بر رشد گیاه اثر می گذارد با عنوان تابش فعال فتوسنتزی (PAR) خطاب می شود. فقط نصف امواج الکترومغناطیس ساطع شده از خورشید تابش فعال فتوسنتزی (PAR) است. بقیه طول موج‌های خورشید عموما طول موج های کوچک تر از ۴۰۰ نانومتر مثل فرابنفش یا بالاتر از ۷۰۰ نانومتر است مانند فروسرخ است.

نور برای رشد هر نوع گیاهی اهمیت زیادی دارد. در همه گیاهان برگی، میوه‌ای یا گیاه تزیینی، نور یکی از پارامترهای اصلی برای رشد است. گیاهان از نور در فرآیند شیمیایی فتوسنتز استفاده می کنند. در این فرآیند با حضور نورگیاهان کربن دی اکسید و آب را به کربوهیدرات و اکسیژن تبدیل می کنند. بسته به نوع گیاه تأمین سطح بهینه‌ای از تابش فعال فتوسنتزی (PAR)، فرآیند فتوسنتز و همینطور رشد گیاه را به بیشترین حالت افزایش می دهد. اگر تابش فعال فتوسنتزی (PAR) کافی برای گیاه تأمین نشود، کیفیت رشد گیاه به شکل های مختلفی مثل سایز برگ یا گل‌دهی به شدت آسیب می بیند و همینطور اگر تابش فعال فتوسنتزی (PAR) بیشتر از حالت بهینه باشد هیچ تغییر مثبتی در رشد گیاه اتفاق نمی افتد و تنها انرژی از دست می رود.

در یک محیط کنترل شده مثل گلخانه، توانِ کنترل نور هم، در کنار آب، کربن دی اکسید و مواد مغذی گیاه بسیار اهمیت دارد. مطابق نمودار یک آمده در فیلم، چشم انسان محدوده زیادی از نور مرئی را از طول موج ۳۹۰ تا ۷۵۰ نانومتر می بیند. در تمام طول تاریخِ تولید چراغ، بشر چراغ‌ها و ابزار سنجش نور را طوری طراحی و تولید کرده است که برای چشم انسان قابل رویت و مناسب باشند. گیاهان نور را به شکلی متفاوت با انسان می بینند. برای اینکه فتوسنتز اتفاق بیافتد، گیاهان به نوری احتیاج دارند که در طیف های نوری قرمز و آبی غنی تر باشد. نیاز گیاهان به نور محدوده مشخصی دارد، این یکی از دلایلی است که گیاهان در برابر تمامی نورها رشد نمی کنند. هر نوری هم باعث رشد گیاه نمی‌شود و چراغ رشد گیاه از چراغ‌های سنتی تا LED رشد گیاه به مهندسی خاصی ساخته می‌شوند. اگر از چراغ رشد LED چیزی نمی دانید مقاله سوالات متداول در مورد ال ای دی رشد گیاه را بخوانید.

مقدار نور مورد نیاز گیاه در واقع تعداد فوتون‌های نوری موثر در ایجاد فتوسنتز هستند که به گیاه می رسند. دستگاه‌های بسیاری که برای سنجش شدت نور استفاده می‌شوند، نمیتوانند تعداد این فوتون هایی که در هر مترمربع و در هر ثانیه به گیاه تابیده می شوند را محاسبه کنند و ابزارهای خاصی برای سنجش این فوتون ها احتیاج است. مقدار نوری که هر رشد گیاه در یک روز نیاز دارد برای هر گیاهی و در طول روز متفاوت است و محدوده‌ی نور روزانه(DLI) نامیده می شود. محدوده‌ی نور روزانه(DLI) میزان فوتون های فعال فتوسنتزی هستند که در هر روز در یک قسمت مشخص تابیده می شود و توسط ابزارهای خاصی قابل اندازه‌گیری است. این محدوده‌ی نور روزانه(DLI) در جهان برای مناطق مختلف اندازه گیری می‌شود. محدوده‌‌ی نور روزانه تحت تأثیر طول جغرافیایی، ماه، روشنایی روز و پوشش ابر تغییر می کند. برای آشنایی کامل‌تر با این پارامترها به مقاله‌ی ال ای دی رشد گیاه و ‌سیستم‌های روشنایی گلخانه‌ای :‌درک اعداد سری بزنید. در ویدیوهای بعدی شما را با جزییات بیشتر آشنا می کنیم.

نور یکی از عوامل محیطی موثر بر رشد گیاه است.سه اصل کلی در مورد نور وجود دارد که بر رشد گیاه تاثیر میگذارد:۱- کیفیت نور ۲- کمیت نور ۳-مدت زمان تابش نور(استمرار تابش نور)

در این فیلم به بررسی کیفیت نور خواهیم پرداخت. کیفیت نور به رنگ یا طول موج نور اشاره دارد. نور مریی یک تابش الکترومغناطیسی و با چشم انسان قابل رویت است. نور مریی شامل تابش الکترومغناطیسی در حدود ۳۸۰ nm تا ۷۴۰ nm است.

محدوده‌ی نور مریی، بین نور مادون قرمز نامریی( که طول موج بلندتری دارد) و نور ماوراء بنفش نامریی (که طول موج کوتاه تری دارد) قرار گرفته است نور خورشید از ترکیب کاملِ طول موج تشکیل شده است.کیفیت نور اشاره به توزیع طیف نور یا تعداد نسبی از فوتون های آبی، سبز، قرمز، قرمز سیر و قسمت های دیگری از طیف نور منتشر شده در یک چشمه ی نور دارد.قسمت هایی از این بخش ها قابل رویت هستند در حالی که دیگر بخش ها نه(قابل دیدن نیستند) واحد اندازه گیری طول موج نانو متر است که به شکل nm مختصر شده(که با حروف اختصاری nm نمایش داده میشود)

تفاوت ها در طیف نور: نور آبی سبز و قرمز از طیف نوری تشکیل شده که به صورت عمده و اصلی برای فتوسنتز استفاده میشود.
نور آبی بخشی از نور است که طول موج بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ نانومتر دارد.
نور سبز بخشی از نور است که طول موج بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ نانومتر دارد
نور قرمز بخشی از نور است که طول موج بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر دارد
نیمی از اشعه های خورشید برای باند موج فتوسنتز تابیده میشوند.بقیه ی انرژی خورشید که طول موج کوتاه تری دارد شامل نور ماوراء بنفش،یا آنها که طول موج بلندتری دارد شامل نور قرمز سیر و اشعه ی مادون قرمز.

کیفیت نور موثر(بهینه) بر رشد گیاه: گیاه به چشم ما سبز به نظر می آید، زیرا نور سبز را به جای جذب کردن، منعکس میکند. نور قرمز و آبی که گیاه جذب می‌کند بیشترین تاثیر را در رشد گیاه دارند. تابش نورهای طیف آبی و قرمز شرایط بهینه ای دارند که در آن فتوسنتز به بالاترین مقدار خود میرسد. نور آبی به صورت عمده و اصلی مسئول رشد بافت گیاهی است. وقتی تنها نور آبی برای گیاه تامین شود، رشد کوتاه تر، برگ ضخیم‌تر و رنگ تیره تری دارد. قرمز سیر که بخشی از طول موج نور قرمز است، بر افزایش طول ساقه (مخصوصا در محصولاتی که به نور خورشید بیشتری احتیاج دارند) تاثیر میگذارد. وقتی که گیاه ها در نور قرمز رشد میکنند، رشد نرم(آهسته) و فواصل میان‌برگی در ساقه مخصوصا در گیاه های بلند دیر نتیجه هستند. نور قرمز در ترکیب با نور آبی باعث تقویت گلدهی میشوند. گیاه طوری شکل میگیرد و به سمت نور رشد میکند که بهترین شرایط بافتی را داشته باشد.گیاه ها انواع مختلف گیرنده ها را دارند که توسط آن کیفیت نور یا رنگ نور را جذب می کنند. یکی از این گیرنده ها فیتوکروم است که به میزانی از نسبت طول موج نور قرمز سیر به طول موج نور قرمز حساس است. نسبت نور قرمز به نور قرمز سیر گلدهی در گیاه های روز بلند را نیز کنترل می‌کند. گیاهانی که زیر نور زیاد، بهترین رشد را دارند، نسبت به تغییرات در میزان نور قرمز به قرمز سیر بیشترین عکس العمل را در مقایسه با گیاهان روز کوتاه، دارند.

دستگاه های طیف سنج برای اندازه گیری کیفیت نور استفاده میشوند. این دستگاه حدود ۴۰۰۰ دلار یا بیشتر قیمت دارند. تولیدکنندگان گلخانه ای معمولا نیاز به اندازه گیری کیفیت نور ندارند، چون چه برای نور طبیعی چه برای نور ال ای دی رشد مقدار ثابت و مشخصی دارد. توزیع نور و میزان نور قرمز تا قرمز سیر بین سرچشمه های نور متفاوت است. دانستن این تنوع و گوناگونی می‌تواند برای پیش بینی تاثیر منابع مختلف نوری روی رشد گیاه موثر باشد. مقدار زیاد نور قرمز سیر منتشر شده از لامپ های رشته ای و کارآمدی پایین این لامپ ها، بخشی از ویژگی های نامطلوب این لامپ ها را نشان میدهد.

جدول انتهای فیلم، علاوه بر تفاوت های موجود در کیفیت نور به خاطر منابع نوری، به روشنی نشان میدهد که چگونه یک منبع نوری میتواند اثرات قوی بر رشد گیاهان مختلف داشته باشد. در مقالات ال ای دی رشد میتوانید پاسخ سوالات خود را در مورد مقدار نور مورد نیاز هر گیاه یا هر موضوع دیگری پیدا کنید. همچنین میتوانید برای انتخابی دقیقتر از طریق مشاوره تلگرام، با ما ارتباط بگیرید.

در این ویدیو میخواهیم ده نکته برای کاشت و نگهداری از ساکولنت را به شما معرفی کنیم. میدانیم که راهنمایی های بسیاری برای نگهداری از ساکولنت  وجود دارد و میخواهیم بخشی از تجربه خود را با شما به اشتراک بگذاریم. این راهنمایی های ابتدایی به خصوص برای کسانی است که میخواهند کاشت ساکولنت را آغاز کنند. امیدواریم با دیدن این فیلم و خواندن این متن، شوق این را داشته باشید تا ساکولنت بکارید.

۱- گلدانی با زهکشی مناسب انتخاب کنید: هر ظرف گلدانِ زیبا با سوراخی در ته آن مناسب است تا آب اضافی بتواند به راحتی از آن خارج شود. ۲- از خاک مخصوص کاکتوس یا ساکولنت استفاده کنید: به خاطر اینکه این خاک ها سبک تر از خاک معمولی هستند، زودتر آب خود را از دست میدهند و فضاهای خالی بیشتری دارند. برای ساکولنت از خاک معمولی استفاده نکنید، چرا که فشرده است و رطوبت زیادی را در خود نگه میدارد. ۳- یک گیاه سالم انتخاب کنید: برای کاشتن گیاهان جدید گیاهانی انتخاب کنید که بسیار سالم هستند. کاکتوس و ساکولنت هایی انتخاب کنید که شکل خوب و رنگ مناسبی دارند و حشره ای نداشته باشند. همینطور دقت کنید که بافت های پلاسیده یا خشک نداشته باشند. ۴- کاشت درست: برای کاشتن صحیح گیاه، کمی از بستر مناسب را کف گلدان قرار دهید و مقداری از آن را دور گلدان بچسبانید. گیاه را از گلدان پلاستیکی جدا کنید و به آرامی روی بستر مناسب قرار دهید و منافذ خالی را با خاک اضافی پر کنید. اطراف ساکولنت را کمی با انگشت فشار دهید. همیشه خوب است که در فاصله بین گیاه تا لبه گلدان سطح خاک کمی از دهانه پایین تر باشد تا هنگام آب دادن گلدانتان کثیف نشود. ۵- آب دادن:‌ برای آب دادن باید فقط کمی بیشتر از سطح خاک گلدان آب بریزید چون نباید آب زیادی از گلدان خارج شود، اگر از زهکش گلدان آبی هم خارج شد، دقت کنید که آب داخل سینی را بیرون بریزید. باید اجازه دهید تا خاک بین هر بار آب دادن خشک شود پس نسبت به فصل و رطوبت محیطی که در آن ساکولنت میکارید، آب دادن به گیاه بین یک هفته تا چند هفته یکبار متغیر خواهد بود. اگر برگ ها شروع به چروکیده شدن کردند، نشانه خوبی است برای آب دادن و اگر برگهای گیاه، تغییر شکل داده، نیمه شفاف شده و بیش از حد حجیم و پر آب شد، یعنی آب دادن به ساکولنت بیش از حد است یا خاک بیش از حد رطوبت خود را حفظ میکند. به صورت کلی باید ساکولنت خود را دائما بررسی کنید تا ببینید آیا به آب احتیاجی دارد یا نه.

۶- نور: باید برای ساکولنت خود حداقل ۴-۶ ساعت نور تامین کنید و در تابستان باید آنها را در مقابل خشک شدن و آفتاب سوختگی در برابر آفتاب محافظت کنید و در مقابل در زمستان یا در محیط هایی که نور مناسبی ندارند باید با چراغ رشد گیاه یا ال ای دی رشد گیاه مخصوص کاکتوس و ساکولنت، نور مورد نیاز آن را تامین کنید. ۷- کود دهی: ساکولنت هم مانند تمام گیاهان نیاز به تغذیه دارد. بسته به واریته ساکولنتی که استفاده میکنید، زمان کود دهی متغیر است اما معمولا یک بار در ماه کافی است. کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت در بازار زیاد است، یکی از آن ها را امتحان کنید و همیشه طبق روش مصرف خاص هر محصول، آن را استفاده کنید. ۸- مراقب حشرات باشید: اگر تغییری در گیاه خود دیدید از آن عکس بگیرید و از نزدیکترین گلفروشی یا گلخانه، سوال بپرسید. بیشتر ساکولنت ها در مقابل آفت کش ها مقاوم نیستند پس از آنها استفاده نکنید. استفاده از پنبه و الکل در بیشتر موارد(به خصوص آفتی که شبیه کتان رشد میکند) میتواند مشکل شما را حل کند. ۹- مرتب کردن: باکتری ها و حشرات در بافت های مرده بهتر رشد میکنند، پس گیاه خود را از بافت های مرده پاکسازی کنید تا ساکولنت شاداب تری داشته باشید. به این نکته هم توجه کنید که واریته هایی از ساکولنت، لایه ای پودرمانند روی سطح خود دارند و بهتر است آنها را با انگشت پاک نکنید. ساکولنت ها احساس بهتری دارند وقتی اثر انگشت روی آنها نباشد:) ۱۰- تنظیم دما: اکثر انواع ساکولنت ها نمیتوانند هوای سرد را تحمل کنند، پس اگر در آب و هوای سرد زندگی میکنید. آنها را قبل از سرد شدن بیش از حد هوا، به داخل ساختمان منتقل کنید.

در کاشتن ساکولنت ها ناامید نشوید. با هر بار امتحان تجربه بیشتری کسب میکنید و مطمئن باشید که موفق خواهید شد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله چراغ رشد کاکتوس مراجعه کنید.