وستا بر اساس دانش علمی ال ای دی رشد و تجربه‌ی ساخت و کار با آن مجموعه‌ای کامل از چراغ‌های رشد گیاه را در اختیار شما می‌گذارد. آنچه ما ارائه می‌دهیم تلفیقی از دانش، عمل و بازار است.

LED رشد خود را اینجا بخرید

اطلاعات تماس

اصفهان - بلوار کشاورز- ابتدای اتوبان ذوب آهن- قبل از پل یزد آباد- مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان- مرکز رشد تخصصی کشاورزی و منایع طبیعی- واحد شماره 114- وستا لایت

موبایل: ۰۹۱۰۳۵۹۰۹۰۱

وب‌سایت: ledroshd.ir

راهنمای خرید led مخصوص رشد در بازار ایران

 

ال ای دی رشد گیاهان و یا همان چراغ های رشد( led مخصوص رشد ) در بازار قطعات الکترونیک، با ویژگی ها و مختصات گوناگونی به علاقه مندان آن عرضه می شوند. این اصطلاحات تخصصی سوالات زیادی را در ذهن کسانی که به دنبال کشت گیاه در در محیط بسته و در زیر GROW LIGHT هستند، ایجاد می کند. هر کدام از این فاکتورها برای گزارش دادن به مصرف کنندگان در مورد یکی از ویژگی های چراغ رشد گیاهان طراحی شده است و استفاده آن ها به جای یکدیگر می تواند تاثیر نامطلوبی بر روند کاشت گل و گیاه مورد نظر شما داشته باشد. به همین منظور در این مقاله تلاش می کنیم تا پارامترهایی که استفاده از آن ها در بازار رایج است را معرفی کرده و به شما راهنمایی کنیم که چگونه LED مخصوص رشد متناسب با گیاه خود را انتخاب کنید.

۱-“وات” در led مخصوص رشد به چه معناست؟

وات یکی از متداول ترین اصطلاحات مورد استفاده در بازار برای دسته بندی انواع ال ای دی هاست و از آن جا که در بازار(حداقل در بازار ایران) ال ای دی ها(از جمله چراغ های رشد LED) بر اساس وات قیمت گذاری و خرید و فروش می شوند، به اشتباه بسیاری از افراد تلاش می کنند تا تاثیر ال ای دی بر روی رشد گیاه را بر اساس وات بیان کنند. اما وات چه چیزی را اندازه گیری و بیان می کند؟ وات یکی از واحد های بیان کننده مصرف انرژی توسط هر مصرف کننده الکتریکی یا حتی غیر الکتریکی مانند موتور ماشین و… است.(مثلا می شد به جای واحد وات از اسب بخار استفاده کرد! ال ای دی رشد با ۱۰ اسب بخار قدرت) وقتی شما از یک ال ای دی بیست وات به جای یک ال ای دی ده وات استفاده می کنید در واقع میزان مصرف انرژی الکتریکی خود را دو برابر کرده اید. آیا مقدار نور دهی شما هم دو برابر افزایش پیدا کرده است؟ الزاما نه ! نور دهی شما بسته به مصرف برق ال ای دی شما نیست بلکه به کیفیت ال ای دی و چیپ های استفاده شده در داخل آن بستگی دارد.

حالا که تا این جا متوجه داستان “وات” شده اید به این اشتباه بزگ فکر کنید که برخی ادعا می کنند با بالا بردن وات چراغ رشد ال ای دی می توان رشد آن را دوبرابر کرد. آیا درست می گویند؟ بازهم الزاما نه و این بار با احتمال بیشتر با یک شیاد روبرو هستید. چرا؟ چون در کنار این مساله که با افزایش توان الزاما کیفیت نور چراغ رشد شما بالا نمی رود مسائل دیگری که در رشد گیاه نیز دخیل هستند هم پیش می آید. مثلا ممکن است شما به جای وال واشر رشد گیاه از ال ای دی های نواری رشد استفاده کرده و به جای بالا بردن توان با نصف کردن آن و استفاده از امکان نزدیک کردن گیاه به منبع نوری رشد گیاه خود را افزایش دهید.

به هر حال استفاده از وات برای اندازه گیری پارامترهای رشد گیاه یک تقریب غیر دقیق و غیر علمی است و توصیه ما به شما با توجه به این که هزینه ای که بابت ال ای دی پرداخت می کنید مستقیما با وات LED مخصوص رشد گیاه شما مرتبط است این است که همه هوش و حواس خود را به کار گیرید تا فروشنده برای دریافت هزینه اضافی چراغ رشدی به مراتب قوی تر از آن چه که باید به شما نفروشد.

۲-لومن و شمع ال ای دی رشد گیاهان چه چیزی را نشان می دهد؟

برای اندازه گیری واحدها در فیزیک مقادیری به صورت یکا در نظر گرفته می شود. به طور مثال به یک فاصله مشخص بین دو نقطه یک متر گفته شده و اندازه های بین فواصل مختلف را بر حسب این فاصله بیان می کنند. واحد استاندارد نور در دنیا شمع یا کندل است اما به دلیل این که این واحد در یک استرادیان فضایی یا اندازه واحد زاویه فضایی بیان و اندازه گیری می شود زیاد کاربردی نبوده و در بازار به کار ما نمی آید. اگر متوجه منظور من از استرادیان و سایر بحث های مربوط به شدت نور نشده اید زیاد خود را ناراحت نکنید چرا که بقیه هم بار اول دقیقا  مشابه شما هستند . واحدی که شاید برای شما ملموس تر بوده و در بازار به صورت متداول با آن و سر کار خواهید داشت، لومن است. لومن در واقع و به صورت بسیار خلاصه و کلی میزان نوری است که از یک منبع نوری به بقیه اجسام میرسد. اگر حوصله بازارگردی را داشته باشید می توانید به بازار الکترونیک شهر خود مراجعه کرده و در مورد ال ای دی ها از فروشندگان سوال کنید. خواهید دید که اکثر آنها بعد از بیان مشخصه وات به سراغ همین لومن رفته و ال ای دی ها را بر حسب این واحد با یکدیگر مقایسه می کنند. واحد لومن به عنوان یکای رایج در اندازه گیری نور در واقع میزان درخشندگی سطح را برای شما برآورد کرده و به شما می گوید که در هر لحظه چه مقدار نور از یک ال ای دی دریافت می کنید. حال اگر از چراغ رشد ال ای دی استفاده می کنید ممکن است در این فکر باشد که بالا بردن لومن آیا می تواند کمکی به رشد گیاه شما بکند یا نه؟  قبل از ادامه پاسخ به این سوال لازم است شما با واحد لوکس آشنا شوید. لوکس با مساحت و فاصله نیز سر و کار دارد. به عبارتی وقتی شما مساحت سطحی که نور را به آن می تابانید را تغییر می دهید، میزان لوکس نور منبع نوری خورد را تغییر داده اید ( در حالی که لومن آن ثابت است).به نظر ما داشتن اطلاعات بیشتر برای در مورد نور و یکاهای اندازه گیری آن برای کسانی که قصد کار تجاری یا حرفه ای در زمینه LED مخصوص رشد گیاه را دارند ضروری است و به همین خاطر به این دوستان خواندن مقاله ال ای دی رشد گیاه و درک اعداد در مورد آن را پیشنهاد می کنیم.

۳-اما پاسخ سوال، کدام پارامتر اهمیت بیشتری دارد؟

انگلیسی ها اصطلاحی دارند با عنوان “Rule of thumb” یا قاعده سر انگشتی، به این معنا که برای محاسبه یک مساله، یک پاسخ یا یک مقدار، به وسیله آن بتوانند با یک خطای قابل قبول جوابی بدهند. اگر بخواهیم برای خرید خود در بازار یک قاعده سر انگشتی داشته باشیم بهتر است از واحد لوکس استفاده کنیم. چرا که این واحد هم به میزان شار نوری منبعش به ما توجه کرده هم فاصله نصب ال ای دی تا گیاه را در نظر میگیرد و درنهایت سطح زیر کشت شما را هم میتوان در انتخاب منبع نوری به عنوان یک پارامتر دخیل کرد. به نظر می رسد که ۱۰۰-۱۱۰ هزار لوکس نور برای هر متر مربع کشت می تواند برای بیشتر کارها کارگشا باشد. البته بازهم تاکید می کنم که این فقط یک قاعده سر انگشتی است و با توجه به نوع گیاه شما(برگی، غیر برگی، روز بلند و روز کوتاه و…) و توقعی که از کشت خود دارید(تاثیر بر گلدهی، افزایش سرعت رشد و…) و بسیاری موارد دیگر میتواند این عدد بیشتر و حتی بسیار کمتر شود.

باز هم در نهایت توجه داشته باشید که دنیای کشاورزی و گیاهان بسیار بسیار پیچیده تر از آن است که بتوان به سادگی در مورد آن قضاوت کرد. درمورد برخی گیاهان مانند کاهو با توجه به حجم بالای تولید آن با استفاده از نور مصنوعی اطلاعات قابل توجهی وجود دارد اما در مورد سایر گیاهان باید به بسیاری از نکات توجه نمود. اگر سر در گم هستید و  نمیتوانید در مورد نوع ال ای دی تصمیم بگیرید روی ما حساب کنید، ما در کنار شما خواهیم بود.

همین طور اگر کمی وقت داشته باشید و برای خرید LED مخصوص رشد گیاه با کلیک روی همین لینک  وارد فروشگاه ما شوید پیشنهادهای قابل توجهی برای شما داریم، با تضمین نزدن حرف های دو پهلو برای فروش بیشتر 🙂

 

توسط | ۱۳۹۷-۴-۱۸ ۲۰:۳۶:۵۹ +۰۰:۰۰ ۱۳۹۶ ۰۹ ۱۵|دسته‌ها: دسته‌بندی نشده|۲ دیدگاه

درباره نویسنده:

۲ دیدگاه‌ها

  1. […] گرفته شده اگر قصد خرید از بازار ایران را دارید مقاله خرید ال ای دی رشد در بازار ایران می تواند ب شما بسیار کمک […]

  2. […] کننده مصرف انرژی الکتریکی است و همان طور که در مقاله راهنمای خرید ال ای دی رشد در بازار ال ای دی ایران اشاره کردیم نباید این معیار را با سایر واحد های اندازه […]

دیدگاه خود را بنویسید