وستا بر اساس دانش علمی ال ای دی رشد و تجربه‌ی ساخت و کار با آن مجموعه‌ای کامل از چراغ‌های رشد گیاه را در اختیار شما می‌گذارد. آنچه ما ارائه می‌دهیم تلفیقی از دانش، عمل و بازار است.

LED رشد خود را اینجا بخرید

اطلاعات تماس

اصفهان - بلوار کشاورز- ابتدای اتوبان ذوب آهن- قبل از پل یزد آباد- مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان- مرکز رشد تخصصی کشاورزی و منایع طبیعی- واحد شماره 114- وستا لایت

موبایل: ۰۹۱۰۳۵۹۰۹۰۱

وب‌سایت: ledroshd.ir

چگونه برای گیاه، ال ای دی رشد انتخاب کنیم؟

 

ال ای دی رشد گیاه مناسب و انتخاب لامپ رشد درست برای رشد گیاه می‌تواند تصمیم بسیار هوشمندانه و با ارزشی باشد، اگر ال ای دی رشد گیاه درست انتخاب شود. برای کاشت گیاهان در منزل، ال ای دی‌های درست باید بتوانند تابش فعال فتوسنتزی[۱] مورد نیاز گیاه که باعث افزایش رشد گیاه می‌شود،‌ را تولید کنند. برای دریافت این خروجی روشنایی خاص، تولیدکنندگان LED را به شکلی تولید می‌کنند که سایز و طول موج نوری مناسب داشته باشد.

برای انتخاب چراغ‌های رشد، جزئی‌ترین نکات در مورد ال ای دی مهم است و در رشد گیاه تأثیر می‌گذارد. ال ای دی‌های مخصوص رشد گیاه جدید هستند و کشت‌کاران بسیاری نمی‌دانند قبل از خرید باید به دنبال چه نکاتی در مورد ال ای دی رشد بگردند. گیاهان در مراحل مختلف رشد به طیف‌های مختلف نور، شدت و زمان تابش نورِ متفاوتی نیاز دارند. بسیاری از کشاورزان  از این جزییات آگاه نیستند و به خاطر همین انتخاب‌های نادرستی می‌کنند که به محصولاتشان ضربه وارد می‌سازد. زارعین جدید خصوصاً در پیدا کردن طول موج نور و شدت نور مناسب برای گیاهان دچار مشکل می‌شوند. چالش دیگر برای کشاورزان انتخاب محصول با کیفیت ال ای دی است که مناسب همه گیاهان و کم مصرف باشد و با گزینه‌های در دسترس بسیار در بازار، به سادگی برای انتخاب ال ای دی مناسب سردرگم خواهند شد. فاکتورهای بسیاری وجود دارد که باید برای انتخاب ال ای دی رشد باید در نظر گرفته شوند. در کنار فاکتورهایی که در زیر در نظر گرفته شده اگر قصد خرید از بازار ایران را دارید مقاله خرید ال ای دی رشد در بازار ایران می تواند ب شما بسیار کمک کند.

فضای رشد گیاه در زیر ال ای دی رشد گیاه

فضای رشد تعیین‌کننده‌ی تعداد ال ای دی مورد نیاز و وات هر ال ای دی است. گیاهانی که نیازمند نور خورشید بیشتری هستند، طبعاً نیاز به ال ای دی‌هایی با وات بالاتر در هر متر مربع از فضای رشد دارند و برای گیاهانی که خواستار نور خورشید کمتری هستند، ال ای دی با وات پایین‌تر مناسب است. نصب تجهیزاتی مازاد بر نیاز گیاه منجر به اتلاف انرژی می‌شود چون گیاه به نهایت جذب نور خود می‌رسد و همانقدری نور دریافت می‌کند که نیاز دارد. از این رو، قبل از انتخاب ال ای دی مخصوص رشد گیاه، از اندازه‌ی فضای نوررسانی مطمئن شده و تعیین کنید چه تعداد ال ای دی و با چه واتی نیاز دارید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

نوع کاشت- محصول‌دهنده یا گل‌دهنده

برای رسیدن به عملکرد بهینه، چراغ‌های رشد باید بر اساس نیازهای خاص محصول شما انتخاب شوند. گیاهان مختلف نیاز به طول موج‌های مختلفی دارند و تأمین این طیف‌های نوری برای گیاه ضروری است. انتخاب طیف اشتباه می‌تواند ناکارآمد باشد و تنها منجر به اتلاف انرژی شود. برای مثال بعضی ال ای دی‌ها برای رشد گیاهان محصول‌دهنده ایده‌آل است است، در عین حال بعضی دیگر تنها برای گل‌دهی گیاه کارآمد هستند. بنابراین، ارزیابی نیاز هر گیاه و محصول مورد نظر ضروری است و بر اساس آن باید ال ای دی رشد انتخاب شود.

ال ای دی رشد گیاه چقدر حرارت ایجاد می‌کنند؟

هنگام استفاده از چراغ‌های رشد برای کشت داخلی، باید اطمینان حاصل کنید که گیاهان به خاطر حرارت بیش از حد آسیب نبینند. ال ای دی‌ها هم مانند چراغ‌های حبابی سنتی حرارت ایجاد می‌کنند. اما حرارت ایجاد شده از نمونه‌های سنتی بسیار کمتر است. با این وجود، تمام ال ای دی‌ها یکسان ساخته نشده‌اند و برخی نمونه‌ها می‌توانند حرارت بیشتری تولید کنند. بنابراین، عاقلانه است که برای افزایش نوردهی و کاهش میزان حرارت ال ای دی‌های با کیفیت را انتخاب کنید. همچنین حتماً از تعداد درست ال ای دی‌ها بر اساس ظرفیت محدوده‌ی رشد اطمینان حاصل کنید. اگر ال ای دی با وات مازاد بر نیاز گیاه استفاده شود یا چراغ‌ها بیش از حد به گیاهان نزدیک باشند، محصولات آسیب خواهند دید. بسیاری از ادعاها در مورد ال ای دی رشد گیاه به غلط مطرح گردیده است که ما نمونه ده باور غلط درباره LED مخصوص رشد گیاه را در بخش آموزشی سایتمان مورد بررسی قرار داده ایم.به شما توصیه می کنیم که پیش ازتصمیم گیری در مورد خرید ال ای دی حتما آن مقاله را در کنار همین مقاله مطالعه کنید

آیا امکان تشکیل طول موج‌های تکمیلی با ال ای دی رشد گیاه وجود دارد؟

برای وقوع فتوسنتز گیاهان در مراحل مختلف رشد به طول موج‌ها یا طیف‌های مختلف نور نیاز دارند. برای مثال گیاهان در مرحله‌ی نشا نسبت به مرحله‌ی گلدهی به طیف‌های آبی‌رنگ‌تری نیاز دارند. برای تأمین طیف‌های نوری در مرحله‌های مختلف، شاید استفاده از انواع گوناگون ال ای دی رشد که هر کدام یک طول موج خاص تولید می‌کنند،‌ نیاز باشد. اما اگر ال ای دی فول اسپکتروم[۲] را انتخاب کنید برای شما این امکان را فراهم می‌کند که طیف‌های مختلف را به دلخواه انتخاب کنید. این خاصیت باعث می‌شود کشت‌کاران نوردهی درست را در تمام فرآیند کشت یعنی از ابتدای کاشت تا انتهای برداشت داشته باشند.

گزینه‌های دلخواه

زمانی که ال ای دی‌ها برای رشد گیاهان استفاده می‌شوند، ممکن است بخواهید تنظیمات نوری و خصوصیات طیف‌های مختلف نور را تغییر دهید. ال ای دی‌هایی که انتخاب می‌کنید باید قابلتی تغییر شدت نور و زمان‌بندی نوررسانی به گیاه را داشته باشند. همچنین، شما باید بتوانید فاصله‌ی ال ای دی‌ها را با گیاهان تنظیم کنید. بنابراین، ال ای دی رشدی انتخاب کنید که کارکرد با آن ساده باشد و گزینه‌های مختلفی برای تنظیمات خاص عملکرد شما داشته باشد. به طور مثال ما در فروشگاه LED رشد گیاه خود انواع فرمت های و شکل های ال ای دی رشد را برای شما فراهم آورده ایم و شما می توانید از بین این موارد مورد دلخواه خود را انتخاب کنید.

دوام در شرایط گلخانه‌ای

هنگام انتخاب چراغ‌های LED به دنبال محصولی باشید که از مواد تشکیل‌دهنده‌‌ی با کیفیت برخوردار باشد. یک محصول با کیفیت پایین و احتمالاً ارزان، توان مقاومت در شرایط گلخانه‌ای را ندارد و خیلی سریع خراب می‌شود. اگر مشکلی برای سیستم برق‌رسانی به وجود بیاید، شما باید هزینه و زمان ارزشمند بیشتری را صرف بازسازی کل سیستم کنید. همچنین باید توجه داشت که بسیاری از برندهای ال ای دی در مورد کیفیت بالای محصولات خود ادعای دروغ می‌کنند. اطمینان حاصل کنید نمونه‌ای که شما انتخاب کرده‌اید از اجزای معتبر صنعتی و با کیفیت بالا ساخته شده است.

[۱] photosynthetic active radiations (PAR)

[۲] full spectrum LED

 

توسط | ۱۳۹۷-۴-۱۸ ۱۵:۱۷:۵۸ +۰۰:۰۰ ۱۳۹۶ ۰۹ ۱۳|دسته‌ها: دسته‌بندی نشده|۳ دیدگاه

درباره نویسنده:

۳ دیدگاه‌ها

 1. […] های راهنمای خرید ال ای دی رشد گیاه در بازار ایران و معیارهای انتخاب led مخصوص رشد انتخاب هوشمندانه تری درمورد چراغ رشد خود داشته […]

 2. جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

  • ledroshd_aDmin ۱۳۹۸-۰۳-۲۷ at ۱۹:۵۶

   خواهش میکنم
   شما هم سایت جالبی دارید
   حتما اینجا معرفی کنید تا دوستان بتوانند از آن استفاده کنند

دیدگاه خود را بنویسید