وستا بر اساس دانش علمی ال ای دی رشد و تجربه‌ی ساخت و کار با آن مجموعه‌ای کامل از چراغ‌های رشد گیاه را در اختیار شما می‌گذارد. آنچه ما ارائه می‌دهیم تلفیقی از دانش، عمل و بازار است.

LED رشد خود را اینجا بخرید

اطلاعات تماس

اصفهان - بلوار کشاورز- ابتدای اتوبان ذوب آهن- قبل از پل یزد آباد- مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان- مرکز رشد تخصصی کشاورزی و منایع طبیعی- واحد شماره 114- وستا لایت

موبایل: ۰۹۱۰۳۵۹۰۹۰۱

وب‌سایت: ledroshd.ir

ال ای دی رشد و ده باور غلط در مورد آن

 

در مورد هرچیز تازه ای که در دنیا به وجود میاد افسانه ها و باورهای غلطی رواج پیدا میکنه، که ال ای دی رشد (لامپ رشد یا چراغ رشد گیاه) هم ازاین داستان مبری نیست و جا داره که در مورد آن ها اطلاعات بیشتری در اختیار علاقه مندان قرار بگیره. توی این مقاله هدف اصلی ما همین هست و دوست داریم تعدادی از اشتباهات رایج بین علاقه مندان کشاورزی را بهش اشاره کنیم و بگیم چرا این مسائل در مورد چراغ رشد یا لامپ رشد ال ای دی درست نیست.

 

LED مخفف “دیودهای نشر نور”[۱] است و این دیودها برای ایجاد روشنایی در لامپ‌ها، تابلوها و سایر وسایل روشنایی به کار می‌روند. به خاطر کارایی بالا، ال ای دی‌ها در هر دو زمینه‌ی تجاری و خانگی استفاده می شوند که شامل وسایل بهداشتی، ساخت و ساز، کشاورزی، زیرساخت‌های شهری، باغبانی (شامل چراغ رشد با لامپ رشد ال ای دی) و کاربردهای بسیار دیگر نیز می‌شود.

ال ای دی رشد برتری‌های بسیاری نسبت به چراغ‌های معمولی دارند، مثل:

مصرف انرژی بهینه

عمر طولانی

گرمای تلف شده اندک

تحریک‌کننده‌ی رشد گیاه

طول موج قابل تنظیم

کم حجم و فشرده بودن

عملکرد ال ای دی رشد گیاهان مانند سایر لامپ های ال ای دی با دیگر و ابزارهای تولید نور متفاوت است. در LED جریان الکتریکی از طریق یک نیمه رسانای خاص(که می‌تواند از مواد مختلفی ساخته شده باشد) ارسال می‌شود. این جریان الکترون‌ها را برای روشن کردن لامپ، تحریک می‌کند و بسته به نوع مواد نیمه رسانا، طول موج نور می‌تواند تغییر کند و این دقیقاً علتی است که باعث می‌شود ال ای دی‌ها را برای رشد گیاه بسیار مناسب باشند. گیاهی که در تمام مراحل رشد به نورهای متفاوتی احتیاج دارد. لامپ LED مخصوص رشد گیاه، یکی از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها در این زمینه است که به کشاورزان حرفه‌ای و همینطور تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان خانگی این امکان را فراهم می‌کند تا در بهترین شرایط، روشنایی لازم برای رشد گیاهان را تأمین کنند.

تصورات اشتباهی در مورد چراغ‌های رشد می‌شود، در ادامه حقیقت ماجرا را روشن خواهیم کرد:

لامپ ال ای دی رشد گیاه به اندازه کافی روشنایی ندارند

این تصور غلط که افزایش وات ورودی و روشنایی ارتباط مستقیم دارند، رایج است. بسیاری فکر می‌کنند که اگر میزان ورودی برقِ یک منبع نوری را زیاد کنند باید روشنایی آن زیاد شود، اما این درست نیست.

لامپ ال ای دی استاندارد تنها نیازمند ۸وات برق است، این در حالی است که، یک چراغ معمولی ده برابر بیشتر انرژی الکتریکی می‌خواهد تا همان مقدار روشنایی (لومن) را ایجاد کند. “وات” مقیاسی برای اندازه‌گیری میزان انرژی ورودی نه واحدی برای افزایش یا کاهش(راندمان) نوردهی است. به خصوص در مورد رشد گیاهان که عوامل دیگری مانند طول موج در آن مؤثر است.

چراغ‌های ال ای دی رشد گیاه گران هستند

علی‌رغم این‌که قیمت واحد چراغ‌های ال ای دی هزینه‌ی بیشتری نسبت به سایر مدل‌ها دارند اما در مدت زمان طولانی کاملاً اقتصادی هستند. در نظر بگیرید که یک منبع نوری ارزان حدود ۱۲۰۰ ساعت و یک لامپ فلورسنت تقریباً ۲۰۰۰۰ ساعت عمر می‌کند اما یک چراغ LED می‌تواند تا ۵۰۰۰۰ ساعت یعنی بیش از ده سال دوام بیاورد.

نور ال ای دی رشد گیاه مضر است

عدم آشنایی با نور ال ای دی ممکن است باعث شود تا برخی افراد گمان کنند که این نور برای چشم مضر است، اما این درست نیست. مانند تمامی محصولاتی که برای توزیع عمومی عرضه می‌شوند، چراغ‌های LED هم استانداردهای ایمنی را پشت سر گذاشته‌اند. مطالعه‌ای[۲] توسط شرکت CELMA نشان می‌دهد که ال ای دی‌ها کاملاً ایمن هستند و اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرند، هیچ آسیبی وارد نمی‌کنند. طبیعتاً، اگر مدت زمان زیادی به یک چراغ ال ای دی خیره شوید منجر به اثرات منفی خواهد شد اما این امر برای هر منبع نوری صادق است.

لامپ ال ای دی‌ رشد گیاه از مواد خطرناکی ساخته شده‌اند

نگرانی دوم درباره‌ی ایمنی ال ای دی‌ها، نگرانی از خطرناک بودن اجزای تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها است. همانطور که قبلاً گفتیم، سازندگان ال ای دی‌ها باید مقررات سخت‌گیرانه‌ای را پشت سر بگذارند و در فرآیند ساخت آن‌ها جیوه، سرب و دیگر مواد مضر استفاده نمی‌شود. در حقیقت، ال ای دی‌ها دوستدار محیط‌زیست و قابل بازیافت هستند و همین هم دلیل دیگری بر روشن بودن آینده‌ی آن‌ها در صنعت نوررسانی است.

چراغ‌های ال ای دی رشد گیاه هنوز توسعه‌ی کافی نیافته‌اند

ال ای دی‌های رشد گیاه به طور عمده نور آبی و قرمز منتشر می‌کنند که در واقع پهنه‌ی فعال طیف نوری برای فتوسنتز گیاهان است. چراغ‌های رشد گیاه طوری ساخته شده‌اند که با استفاده از یک چرخه‌ی آبی و انتشار حرارت محدود می‌توانند به حفظ گیاه کمک کنند. این باعث کارآمدی بالاتر سیستم نوررسانی و همینطور کمک به جلوگیری از آسیب گیاهان در مقابل حرارت بیش از حد، می‌شود. با این توصیفات این تکنولوژی نمی‌تواند توسعه‌نیافته باشد.

چراغ‌های ال ای دی به گیاهان آسیبی نمی‌زنند

به خاطر داشته باشید، در عین حال که LED کاملاً ایمن است و به گونه‌ای طراحی شده تا آسیب به گیاهان را به حداقل برساند. اما اشتباه است که فکر کنیم به خاطر حرارت پایین ال‌ای‌دی‌ها می‌توان آن‌ها را در هر نقطه‌ای کنار گیاهان قرار داد. اثبات شده که اگر چراغ ال ای دی را بیش از حد نزدیک به گیاه قرار دهیم، مکانیزمی دفاعی را در جذب نور گیاه فعال می‌کنیم که منجر به سفید شدن برگ‌های گیاه می‌شود.

لامپ ال ای دی رشد گیاه هیچ گرمایی تولید نمی‌کند

با اینکه ال‌ای‌دی‌ها کارآمدی بالا و اتلاف انرژی بسیار اندکی دارند، اما به خاطر فرآیند تبدیل انرژی به نور، همچنان مقداری گرما در لامپ تولید می‌کنند که باید به درستی مدیریت شود. هر وات از انرژی الکتریکی فارغ از بازدهی روشنایی ال ای دی مقداری گرما تولید می‌کند، به عنوان مثال، یک لامپ ال ای دی که ۸ وات برق مصرفی دارد حدود ۲۸٫۷۸کیلوژول حرارت تولید می‌کند.

ال ای دی‌ها رشد گیاه برق زیادی مصرف می‌کنند

صنعت نورپردازی در طول سال‌های گذشته به طور چشم‌گیری پیشرفت داشته است تا بتواند ال ای دی رشد گیاه قدرت‌مند و پوشش دهنده‌ تمام طیف‌ها[۳] اما هنوز بهره‌وری انرژی الکتریکی آن برای بسیاری روشن نشده است. هستند کسانی که فکر می‌کنند نیمی از انرژی الکتریکی ال ای دی به وسیله حرارت تلف می‌شود. اما این درست نیست. تمام گمانه‌زنی‌ها به شرایط خاص نورپردازی بستگی دارد. در طول دهه‌ی گذشته، نورپردازی ال ای دی افزایش ۶۰ درصدی در کارآمدی داشته است و بیش از ۸۰ درصد کمتر از ابزار روشنایی معمولی انرژی مصرف می‌کند. در مورد مصرف انرژی LED مخصوص رشد گیاه اشاره به این نکته ضروری است که معیار وات در هرال ای دی رشد گیاه بیان کننده مصرف انرژی الکتریکی است و همان طور که در مقاله راهنمای خرید ال ای دی رشد در بازار ال ای دی ایران اشاره کردیم نباید این معیار را با سایر واحد های اندازه گیری نوری اشتباه گرفت و استفاده از وات بالاتر الزامن به معنی رشد بیشتر گیاه نبوده و تنها مصرف انرژی شما را افزایش می دهد.

چراغ‌های ال ای دی بسیار شکننده‌اند

زمانی که واژه‌ی چراغ را می‌شنویم طبیعی است که نگران دوام آن باشیم. جدا از تکنولوژی هوشمند و پیشرفته ساختار ال ای دی، چراغ‌های LED محکم‌تر و مقاوت‌تر از نمونه‌های معمولی است. یک چراغ ال ای دی از یک چیپ الکترونیکیِ محصور در کپسولی از جنس پلاستیک فشرده است و با استفاده از یک ماده نیمه‌رسانا به جای گاز نئون استفاده می‌کند تمام معضلات شکنندگی حل می‌شود. به علاوه نبود هیچ قطعه شیشه‌ای در ال ای دی مقاومت آن را در برابر لرزش، نوسان و حرارت، بالا می‌برد.

افزایش لومن ال ای دی رشد گیاه برای فتوسنتز ضروری است

ال ای دی‌های رشد گیاه به صورت خاص برای کمک به رشد گیاهان طراحی شده‌اند نه برای افزایش نور و روشنایی محیط. بنابراین شدت نور و افزایش لومن عامل رشد گیاهان نیست، لومن تنها واحدی قابل درک برای چشم انسان است. گیاهان به حالت دیگری از نور احتیاج دارند که برای چشم ما قابل رؤیت نیست و به خاطر همین با روشنایی محیط قبل درک نیست.

اکنون که اطلاعات بیشتری درباره‌ی ال ای دی‌های رشد گیاه دارید، می‌توانید درک کنید چرا آینده‌ از آن ال ای دی است. ال ای دی‌ها بهترین وسیله برای کمک به رشد گیاه هستند و بهترین روند رشد و کارآیی ممکن را ایجاد می‌کنند و همینطور مزیت‌های بسیاری در زمینه‌های تجاری و خانگی به ارمغان می‌آورند.
در انتها باید اشاره کنیم که بسیاری از شیادان با تکیه بر اطلاعات غلط و فریب دادن مشتریان تلاش میکنند تا کالای بدون کاربرد خود را به شما بفروشند و یا این ک وجود اطلاعات نادرست نزد شما عزیزان سبب انتخاب اشتباخ درمورد نور مورد نیاز برای گیاهان شده است. به همین جهت ما  تمام اطلاعات را اینجا در بخش آموزشی  و همین طور در زمان خرید در فروشگاه اینترنتی آنلاین سایت ال ای دی رشد برای انتخاب آگاهانه تر شما دوستان قرار داده ایم.

[۱] light-emitting diodes

[۲] www.licht.de/fileadmin/Publikationen_Downloads/110526_CELMA_LAG_web.pdf

[۳] full spectrum LED grow light

توسط | ۱۳۹۷-۴-۱۸ ۲۱:۲۰:۱۵ +۰۰:۰۰ ۱۳۹۶ ۰۹ ۱۳|دسته‌ها: دسته‌بندی نشده|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید