وستا بر اساس دانش علمی ال ای دی رشد و تجربه‌ی ساخت و کار با آن مجموعه‌ای کامل از چراغ‌های رشد گیاه را در اختیار شما می‌گذارد. آنچه ما ارائه می‌دهیم تلفیقی از دانش، عمل و بازار است.

LED رشد خود را اینجا بخرید

اطلاعات تماس

اصفهان - بلوار کشاورز- ابتدای اتوبان ذوب آهن- قبل از پل یزد آباد- مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان- مرکز رشد تخصصی کشاورزی و منایع طبیعی- واحد شماره 114- وستا لایت

موبایل: ۰۹۱۰۳۵۹۰۹۰۱

وب‌سایت: ledroshd.ir

چراغ مخصوص رشد گیاه ارکیده و سایر توصیه های مربوط به نگه داری آن

 

چراغ مخصوص رشد گیاه ارکیده از مواردی است که علاقه مندان به ارکیده بارها و بارها در مورد آن از ما کسب اطلاع کرده اند و همین موضوع سبب شد تا این مقاله را برای راهنمایی افراد علاقه مند به ارکیده به خصوص کسانی که در پی استفاده از چراغ مخصوص رشد گیاه ارکیده هستند، تهیه و خدمت شما معرفی کنیم. پیش از اشاره به سایر موارد لازم به ذکر است که ارکیده از نظر نوری بسیار حساس بوده و استفاده از چراغ ال ای دی مخصوص گیاه این کمک را به شما می کند تا بتوانید با آسایش خیال از ارکیده خود زیر نور LED مخصوص رشد ارکیده نگهداری کنید.

انواع چراغ مخصوص رشد گیاه ارکیده

لامپ رشد ارکیده وستا با استفاده از ترکیب ویژه و خاص که نتیجه تحقیقات محققان مجموعه بر روی منابع به روز خارجی است سبب افزایش گل دهی و افزایش کیفیت گل های شما به صورت هم زمان می شود. لامپ مخصوص رشد ارکیده وستا را می توانید مانند همه لامپ های معمولی در سرپیچ های معمولی خانگی در سقف و یا در آباژور و چراغ مطالعه نصب کرده و علاوه بر رشد بهینه ارکیده از زیبایی منحصر به فرد خودِ چراغ هم بهره مند شوید.

 

لامپ رشد ارکیده متوسط

لامپ رشد ارکیده متوسط وستا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لامپ رشد ارکیده بزرگ

لامپ رشد ارکیده بزرگ وستاچراغ مخصوص رشد گیاه ارکیده در بخش فروشگاهی ما به دو فرمت دیگر علاوه بر دو لامپ رشد ارکیده ذکر شده در بالا  عرضه شده اند. وال واشرهای رشد ال ای دی به دلیل پوشش مساحتی بزرگتر از پرفروش ترین نمونه ها بوده و می توانید  آن ها را در لینک های زیر مشاهده کنید . این وال واشر ها از نظر اقتصادی نیز بسیار به صرفه هستند.

والواشر رشد نیم متری ارکیده

وال واشر رشد ارکیده نیم متری وستا2

 

 

 

 

 

 

 

والواشر رشد یک متری ارکیده

وال واشر رشد ارکیده یک متری وستا2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اما علاوه بر تأمین نور ارکیده از چراغ مخصوص رشد گیاه ارکیده باید به نکات زیر هم توجه داشت:

بخش اول:  فراهم کردن یک محیط مناسب

۱-استفاده از گلدان دارای سوراخ زهکش برای ارکیده

این مسئله ضروری است که گلدانی که برای ارکیده در نظر گرفته اید حتما دارای حفره زهکش مناسبی باشد، زیرا عدم وجود سوراخ در کف گلدان موجب تجمع آب و افزایش رطوبت خاک و در نتیجه پوسیدگی ریشه و از بین رفتن ارکیده میشود.

۲-طراحی یک تخلیه ی سریع برای ارکیده

شما می توانید یک محیط پودری مبتنی بر پوست درخت یا خزه را انتخاب کنید. محيطی که بر پایه ی  پوست درخت تشکیل شده به خوبي بعد از آبیاری تخليه مي شود و به جلوگيري از تجمع بیش از حد آب در خاک یا بستر، به ریشه کمک میکند، اما مي تواند به سرعت از بين برود.

اما محیطی که بر پایه ی خزه ساخته شده است میتواند بهتر عمل کند و مناسب تر باشد زیرا بافت خزه ای رطوبت کمی در خود نگه میدارد ولی مانع تجمع آب میگردد بنابر این میتواند یک سیستم مناسب را برای ارکیده شما فراهم آورد. اما پس از مدتی ممکن است خزه ی به کار برده شده در مخلوط بستر تجزیه شده و نیاز به تجدید آن باشد، همچنین باید در آبیاری دقت عمل کافی را به کار ببرید زیرا در صورت قصور در این زمینه حتی چراغ مخصوص رشد گیاه هم به شما کمکی نمیکند.

 

اگر متوجه شدید که در مخلوطی که برای بستر ارکیده آماده کرده اید املاح و مواد معدنی کافی وجود ندارد یا اصلا وجود ندارد حتما در تعویض آن تعجیل کنید. پیش از آنکه ارکیده ی شما دچار کمبود مواد غذایی شود.

۳- در صورت امکان، گلدان ها را در نزدیکی پنجره های جنوبی یا شرقی و یا زیر چراغ مخصوص رشد گیاه قرار دهید

ارکیده ها به نور قوی اما غیر مستقیم نیاز دارند. پس نتیجه میگیریم که آنها را در نقاط پر نور منزل مثلا نزدیک پنجره ها قرار دهیم اما نه مستقیما در زیر نور خورشید. اگر از پنجره های جنوبی یا شرقی نام برده ایم به این دلیل است که در این نقاط نور وارده به داخل مناسب و به مقدار کافی برای تامین ارکیده است. اما در بسیاری از این منازل شاید این امکان وجود نداشته باشد ،شاید در منزل تنها دارای پنجره های غربی داشته باشید که در این صورت باید آنرا با یک پرده تک لایه بپوشانید که شدت نور بالا گیاه شمارا نسوزاند.

در بعضی مواقع که افراد میخواهند در مورد تامین نیاز نوری ارکیده های خود آرامش خاطر داشته باشند از نور های مصنوعی مانند و چراغ مخصوص رشد گیاه ارکیده وستا برای گیاهان استفاده میکنند این تکنیک برای افرادی که آپارتمان آنها از نور خورشید به هر نحوی برخوردار نیست و به نگهداری ارکیده علاقه دارند، میتواند کاربردی باشد و مشکل عدم وجود نور خورشید  را حل کند .

اگر از چراغ مخصوص رشد گیاه استاندارد لامپ رشد ال ای دی وستا با طول موج های مشخص استفاده کنید و برنامه ی مدت زمان نور دهی را متناسب با نیاز نوری گیاهتان تنظیم کنید در آینده ای نزدیک شاهد شادابی بیشتر و شکوفایی مضاعف ارکیده خود خواهید بود.

۴- دمای مناسب

علاوه بر چراغ مخصوص رشد گیاه، در صورتی که در منزل خود قصد نگهداری از ارکیده را دارید، بهتر است، دمای منزل خود را بین ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی گراد نگه دارید.

ارکیده ها در دمای معتدل رشد میکنند و نسبت به سرما بسیار حساس هستند. البته لازم به ذکر است که دمای مناسب برای هر گونه از ارکیده متفاوت است اما به طور کلی دمای ۱۶ تا ۲۴ درجه در شبانه روز برای آنها ایده آل است. اختلاف دمای بین شب و روز برای ارکیده باید بین ۱۰ تا ۱۵ درجه باشد.

۵-ایجاد گردش هوای ملایم برای ارکیده

از آنجایی که ارکیده در خاک رشد نمیکند، لازم است که گردش هوای ملایمی را جهت حفظ سلامت ریشه فراهم کنید. درفصولی مانند بهار یا پاییز با باز گداشتن پنجره برای مدت زمانی میتوانید این گردش هوا را ایجاد کنید و جلوی رکود هوا را بگیرید و در فصولی مانند تابستان که هوا بسیار گرم یا در زمستان که هوا بسیار سرد میشود، میتوان با قرار دادن یک پنکه در نزدیکی ارکیده جریان هوای ملایمی ایجاد کنید . فراهم کردن این شرایط به شادابی بیشتر گیاه کمک زیادی میکند و حتی ممکن است، در دوره های گلدهی نیز موثر باشد.

بخش دوم : آبیاری، تغذیه و هرس ارکیده

۱-ارکیده را درست قبل از اینکه بسترش کامل خشک شود آب دهید.

نکته مهم در مورد آبدهی ارکیده میزان آبدهی است نه تعداد دفعات آبدهی . منظور این است که آبدهی در طبق یک برنامه در تاریخ های مشخص نباشد مثلا شنبه ها و چهارشنبه ها . برای اینکه بدانید چه زمانی موقع آبیاری است هر روز دو انگشت خود را داخل محیط گلدان کرده ، سپس آنهارا بیرون کشیده و دو انگشت را به یکدیگر بمالید. اگر احساس ریزش نکردید به محفظه ی ارکیده ی خود به آرامی آب دهید و اجازه دهید کامل خیس شود و پس از چند دقیقه آب اضافی جمع شده در زیر گلدانی را حتما تخلیه کنید.

بسته به شرایط آب و هوایی، سطوح رطوبت و محیط گلدان، ممکن است نیاز به آبرسانی چندین بار در هفته یا یک بار در هر چند هفته داشته باشید..

۲_سعی کیند میزان رطوبت اطراف ارکیده بالای ۴۰درصد باشد.

ارکیده ها در محیط هایی با رطوبت ۴۰-۶۰٪ بهتر عمل می کنند. یک رطوبت سنج را از یک مرکز باغبانی یا فروشگاه بزرگ خریداری کنید و از آن در خانه خود استفاده کنید. اگر رطوبت کمتر از ۴۰٪ باشد، از یک بطری اسپری با یک فشار خوب استفاده کنید تا به راحتی هر روز با اسپری کردن آب روی ارکیده خود رطوبت اطراف آنرا به بالای ۴۰ درصد برسانید.

اگر رطوبت در خانه شما بیش از ۶۰٪ است، رطوبت گیری را در اتاق قرار دهید تا رطوبت را کمی کاهش دهد و از رشد و تکثیر قارچ ها و باکتری ها جلوگیری کند .

۳- زمانی که دوره گلدهی ارکیده به پایان رسید و دیگر گلی وجود نداشت ، ساقه های آن را هرس کنید و بچینید.

ارکیده ها بیش از یکبار در یک ساقه به گل نمی نشینند. به استثنای گونه فلاونوپس ارکیده. اگر این گونه را دارید ساقه را درست در بالای دو گره پایین یا مفاصل ساقه که گل از بین رفته است قطع کنید. در ما بقی گونه ها پس از گلدهی و ریزش گل ها ساقه را تا جایی که ممکن است نزدیک به سطح گلدان قطع کیند.

بخش سوم: حمل و نقل، آفات و بیماری ها

۱-حدف حشرات روی گیاه با استفاده از دست

نشانه های جذب حشرات وجود مواد غذایی برای آنهاست، مواد غذایی از قبیل برگ های چسبنده و قالب های سیاه و سفید. با استفاده از دست خود همه ی حشرات قابل مشاهده در بالا و پایین برگ و ساقه های گل را حذف کنید. شایان ذکر است استفاده از لامپ ال ای دی رشد میزان آفات را در ارکیده شما کاهش می دهد.

۲-برگ های آسیب دیده را با آب صابون تمیز کنید

بعد از اینکه حشرات را برداشتید، با استفاده از یک سرنگ مقداری مایع صابون برداشته و آن را به آب با درجه حرارت اتاق اضافه کنید. یه پارچه تمیز و نرم را در محلولی که درست کرده اید بشویید، سپس هر برگ و ساقه را به آرامی تمیز کنید. آب صابون، چسبندگی و دوده را از بین میبرد و علاوه بر آن حشرات باقی مانده را نابود میکند.

۳-اگر شاهد باقی ماندن حشرات و آفات بودید ارکیده خود را با حشره کش مخصوص که از فروشگاه قابل تهیه است، اسپری کنید.

اگر آلودگی ها را حذف و برگ ها را تمیز کردید، اما هنوز نشانه هایی از آلودگی را مشاهده می کنید، حشره کش را از مراکز باغبانی محلی خود تهیه کنید. از یک متخصص بخواهید که به شما کمک کند حشره کش را پیدا کنید که برای استفاده مخصوص ارکیده ها مناسب است. دستورالعمل های موجود در بسته بندی کالا را دنبال کنید.

۴-حذف بافت بیمار باقی مانده.

اگر متوجه شدید که ارکیده شما دچار رنگ پریدگی یا تغییر رنگ در برگ های خود شده است، احتمال دارد که ارکیده شما از یک بیماری رنج میبرد. گام اول در جهت رفع بیماری این است که تا جایی که ممکن است بیشتر بافت آلوده را با قطع کردن حذف کنید. برای برش دادن برگ ها، ساقه ها و گل ها از ابزار برش تمیز استفاده کنید و پس از انجام کار ابزاری که از آن استفاده کرده اید را به دقت بشویید تا درصورت استفاده مجدد از آن احتمال انتقال بیماری وجود نداشته باشد.

۵-آلودگی یا عفونت موجود بر روی گیاه خود را به وسیله محلول های قارچ کش و یا آنتی باکتریال درمان کنید

عفونت های باکتریایی معمولی که ممکن است بر ارکیده ها اثر بگذارند شامل پوسیدگی قهوه ای، پوسیدگی سیاه و نقره ای- قهوه ای است که با لکه های تیره بر روی برگ ها نشان داده میشود. عفونت های قارچی عادی عبارتند از پوسیدگی ریشه وساقه، نشان دهنده ریشه های پوسیدگی و برگ ها است. پس از برداشتن بافت آلوده، با توجه به آنچه از آن رنج می برید، ارکیده را با یک قارچ کش یا ضد باکتری اسپری کنید.

محلول های نامبرده را میتوانید از گلفروشی ها یا گلخانه های محلی خود تهیه کنید.

در نهایت اگر سوالی در ذهن شما هنوز باقی مانده است و پرسشی در مورد ال ای دی رشد ارکیده وستا دارید می توانید از طریق تلگرام با ما در تماس باشید.

نویسنده: حامد حیدری

توسط | ۱۳۹۷-۴-۱۸ ۲۰:۲۵:۰۷ +۰۰:۰۰ ۱۳۹۷ ۰۲ ۰۴|دسته‌ها: دسته‌بندی نشده|۲ دیدگاه

درباره نویسنده:

Vesta, based on the scientific knowledge and experience in developing of LED grow lights, gives a complete set of LED grow lights. What we provide is a combination of knowledge, practice and market.

۲ دیدگاه‌ها

  1. رامنينا ۱۳۹۷-۱۰-۲۰ at ۱۴:۴۵

    سلام. خيلي ممنون از توضيحاتتون فقط مطرح نكردين لامپ در چه فاصله اي از گياه نصب بشه و يا اينكه چند ساعت بايد زير نور باشه.

دیدگاه خود را بنویسید