وستا بر اساس دانش علمی ال ای دی رشد و تجربه‌ی ساخت و کار با آن مجموعه‌ای کامل از چراغ‌های رشد گیاه را در اختیار شما می‌گذارد. آنچه ما ارائه می‌دهیم تلفیقی از دانش، عمل و بازار است.

LED رشد خود را اینجا بخرید

اطلاعات تماس

اصفهان - بلوار کشاورز- ابتدای اتوبان ذوب آهن- قبل از پل یزد آباد- مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان- مرکز رشد تخصصی کشاورزی و منایع طبیعی- واحد شماره 114- وستا لایت

موبایل: ۰۹۱۰۳۵۹۰۹۰۱

وب‌سایت: ledroshd.ir

چراغ مخصوص رشد گیاه و انواع ساکولنت و کاکتوس خانگی

چراغ مخصوص رشد گیاه می تواند برای گیاهان متفاوت استفاده داشته باشد و چراغ های رشد گیاه با طراحی تخصصی این کمک را به شما می کنند تا بتوانید هر گیاه را از نور ویژه خود بهره‌مند سازید. ساکولنت ها گیاهانی بسیار زیبا و فراموش نشدنی هستند. مراقبت از آنها بسیار آسان است. اگر بتوانید نور مورد نیاز برای این گیاهان را با چراغ مخصوص رشد گیاه و به درستی تامین کنید زیبایی و جلوه خاصی در کنار انواع کاکتوس برای شما خواهند داشت. این گیاهان را میتوانید در باغ، فضای داخل خانه و تراریوم ها نگهداری کنید و جلوه ای ویژه به فضا ببخشید. در این سری از مقالات مجموعه وستا سعی داریم ۱۰ ساکولنت برتر را برای نگهداری در خانه معرفی کنیم.

مرور اجمالی بر ساکولنت ها

ساکولنت ها گیاهانی هستند با برگ های آبدار، ساقه و ریشه هایی بعضا با خواص دارویی و گروه وسیع و متنوعی از گیاهان را تشکیل میدهند که امکان انتخاب گیاه مورد علاقه ی شما برای منزل خود را فراهم میکنند، آنها گیاهان بسیار خیره کننده ای هستند که میتوان به تنهایی یا با دیگر گیاهان کاشت و منظره ای چشم نواز را خلق کرد.

تنوع رنگ ساقه و برگ های این گیاهان تقریبا بی پایان است: آبی اناری، صورتی ، سفید، سیاه و سفید و….

برگ ها گرد، سوزنی، برفی و دیگر اشکال مختلف مورفولوژیکی را دارا هستند و تنوع را در آن به حد کمال خود رسانده است.

یک نکته ی جالب توجه این است که همه ی کاکتوس ها، ساکولنت هستند اما همه ی ساکولنت ها، کاکتوس نیستند. همچنین توجه بفرمایید که با استفاده از چراغ مخصوص رشد گیاه شما می توانید گیاه خود را به صورت سریع تر به بلوغ کامل مورفولوژیک در سطح بالاتری برسانید.

بیشتر انواع ساکولنت ها نیاز به مراقبت های خاصی ندارند و اغلب آنها به آسانی رشد میکنند، زیرا آنها بافت های ویژه ای دارند که برای ذخیره سازی آب و مواد غذایی ساخته شده اند و در محیط هایی که دیگر گیاهان زنده نمی مانند میتوانند به حیات خود ادامه دهند.

چراغ مخصوص رشد گیاه کاکتوس و ساکولنت

ما برای ساکولنت و کاکتوس ها در فروشگاه چراغ مخصوص رشد گیاه پیشنهادهای ویژه ای برای شما داریم. چراغ مخصوص رشد گیاه و لامپ ال ای دی رشد کاکتوس وستا با استفاده از تحقیقات علمی صورت پذیرفته بر روی این گونه ها به صورت تخصصی طراحی گردیده و شما با استفاده از این محصولات می توانید سلامت گلدان دوست داشتنی خود را تضمین کنید. لامپ رشد کاکتوس وستا در دو نوع بزرگ و متوسط با ترکیب ویژه به شما کمک می کند تا تک گلدان ها و همچنین فضاهای کوچک رومیزی را به بهترین نقطه برای رشد کاکتوس یا ساکولنت تبدیل کنید. شما می توانید برای زیبایی دکور داخل خانه هم از پایه لامپ رشد وستا استفاده کنید.

لامپ رشدکاکتوس متوسط

لامپ رشد کاکتوس متوسط وستا

لامپ رشد کاکتوس بزرگ

لامپ رشد کاکتوس بزرگ وستا

همچنین برای دوستانی که تعداد بیشتری گلدان کاکتوس یا ساکولنت دارند و یا در فضای بزرگتری کاکتوس و ساکولنت های خود را قرار داده اند، نمونه های وال واشری یا همان لامپ ال ای دی رشد گیاه خطی را پیشنهاد می دهیم که در زیر می توانید مشاهده کنید

والواشر ال ای دی  رشد کاکتوس نیم متری

وال واشر رشد کاکتوس نیم متری وستا

وال واشر ال ای دی رشد کاکتوس یک متری

وال واشر رشد کاکتوس یک متری وستا

 هرکدام از وال واشر های ال ای دی رشد کاکتوس و ساکولنت به شما توانایی نوررسانی به فضایی به مساحت ۱۲۰*۴۰ سانتی متر مربع را می دهد . باید دوباره تاکید کرد که چراغ مخصوص رشد گیاه کاکتوس ارائه شده به طور کلی از ال ای دی رشد های سایر گیاهان از نظر شدت و ترکیب طول موجی متفاوت است و به شما توصیه اکید می کنم اگر برای گیاه دلبند خودتان نگران هستید حتما از این ترکیب نوری ویژه استفاده کنید.

ساکولنت ها در شرایط آب و هوایی متفاوتی از قبیل مرطوب، خشک، گرم و سرد میتوانند به حیات خود ادامه دهند و رشد کنند. آنها نور مستقیم را دوست دارند. تنها چیزی که آنها ترجیح میدهند خاک شیرین است البته گونه هایی از این گیاه وجود دارند که در خاک های شور هم زنده میمانند.

۱-سدوم مورگانیوم(Burro’s Tail -Sedum morganianum)

لامپ رشد کاکتوس وستا

این گونه از ساکولنت ها را میتوان در یک سبد آویز کاشت و این یکی از مزیت های بزرگ این گیاه محسوب میشود. برگ های این گیاه به رنگ های خاکستری-سبز یا خاکستری-آبی رشد میکند و میتواند تا ۱۲۰ سانتی متر طول پیدا کند این گونه بومی مکزیک است و نور متوسط رو به بالا را برای عملکرد بهتر در رشد ترجیح میدهد.

روش نگهداری: برای بستر این گونه بهتر است از خاک شیرین استفاده شود (میتوان برای شیرین کردن خاک از مقدار کمی ورمی کمپوست در خاک گلدان استفاده کنید.)

در طول فصول زمستان و پاییز آبیاری را به حداقل برسانید. در تابستان مجددا آبیاری را به روال معمول خود باز گردانید. این فصل مناسب برای کود دهی به مقدار کم است.

این گونه به ندرت شکوفه زنی و گلدهی میکند اما درصورت گلدهی میتوانید شاهد گل های صورتی یا قرمز در انتهای ساقه باشید.

توصیه ما این است که این گیاه را در معرض نور مستقیم و شدید آفتاب قرار ندهید زیرا ممکن است دچار آفتاب سوختگی و تغییر رنگ برگ ها شود و استفاده از ال ای دی رشد کاکتوس بهترین گزینه برای نور رسانی برای آنهاست.

۲-کاکتوس کریسمس(Schlumbergera x buckleyi)

چراغ رشد ساکولنت وستا

برای این که گیاهتان در بهترین حالت خود رشد کند نکته بسیار مهمی که علاوه بر استفاده از چراغ مخصوص رشد گیاه باید رعایت کنید آبیاری آن است که باید در فواصل آبدهی گیاه خاک آن را بررسی کنید که متوجه شوید آیا زمان آبدهی فرا رسیده است یا نه. برای این کار بهتر است از روش سنتی انگشت در خاک استفاده کنید به این صورت که انگشت خود را تا عمق ۲ الی ۴ سانتی متری خاک فرو ببرید، اگر رطوبت احساس کردید نباید به آن آب دهید و اگر خاک کاملا خشک بود، یعنی زمان آب آبدهی به گیاهتان فرا رسیده است .به یاد داشته باشید که در فصول سرد سال مانند زمستان حتما میزان و دفعات آبیاری را کاهش دهید.

اگر گیاهتان در حال جوانه زنی است، در مورد  آبیاری آن دقت بیشتری داشته باشید. همچنین استفاده از لامپ رشد ال ای دی می تواند شما را در این مرحله یاری برساند.

برای اینکه جوانه های شما بهتر رشد کنند، بهتر است هر ۴ ماه یکبار به آن کود اضافه کنید. میتوانید از کود های مایع که باید به نسبت مشخصی در آب محلول شوند یا از مقدار کمی ورمی کمپوست استفاده نمایید.

اگر میخواهید گیاهتان در پاییز جوانه زنی کند، بهتر است دمای محیط گیاه را تا ۳۵ الی ۴۰ درجه سانتی گراد حفظ کنید. اما در تابستان برای جوانه زنی بهتر است گیاه را در فضایی سایه روشن قرار دهید .

۳-تاج دندان Crown of Thorns (Euphorbia milii)

ال ای دی رشد ساکولنت وستا

این گونه که به گل مرجان هم شهرت دارد بسیار محبوب است، اگر نور مناسبی به این گونه برسد و آنرا تامین کند، میتواند در تمام سال دارای گل باشد، این گونه دارای برگ های قاشقی شکل طولانی ای دارد و در انتها کمی زرد رنگ به نظر میرسند و معمولا همراه خوشه های گل های کوچک هستند. اما ممکن است شما به راحتی گل هارا مشاهده نکنید.

زمانی که گیاه شما در حال شکوفه دادن است برای پی بردن به زمان آبیاری صحیح بهتر است بررسی کنید که خاک گلدان همیشه تا عمق ۲٫۵ سانتی متری مرطوب باشد و در زمانی که گیاه در مرحله ی شکوفه زنی نیست سعی کنید تا زمانی که نیمه بالایی خاک خشک نشده است به آن آب ندهید. اگر متوجه برگ ریزی گیاه شدید و گیاه رو به خشک شدن کرد، بهتر است برگ های باقی مانده را جدا کنید و به آن به طور منظم آب دهید و موقعیت مکانی گیاه را تغییر دهید تا پس از چند هفته گیاه مجددا سبز شود و رشد کند. برای تقویت گیاه از کود ۱۰-۳۰-۱۰ استفاده کنید.

نور خورشید به طور مستقیم، شکوفه زنی نخل ماداگاسکار را افزایش میدهد اما در مجموع این گیاه نور متوسط را بیشتر ترجیح میدهد. برای کود دهی این گیاه تابستان فصل مناسبی است. اگر به نور خورشید دسترسی ندارید می توانید گیاه خود را با ال ای دی رشد کاکتوس و ساکولنت وستا تقویت کنید.

۴-سمپرویوم Hens-and-Chicks (Sempervivum tectorum or Echeveria elegans)

led رشد کاکتوس وستا

این گیاهان زیبا در اصطلاح به عنوان “جوجه و مرغ” هم معرفی شده اند. این دو گونه بسیار به هم نزدیک هستند اما در عین حال متفاوت برای مثال جوجه ها از مرغ کوچکتراند.

این گیاهان به شکل صاف و حالت گل رز منتها با لبه های گرد هستند. برگ های این گیاهان تمایل به لخت تر شدن دارند. گیاهان این گونه دارای الگوهای گلدهی متفاوتی هستند و ممکن است هر ساله شکوفا شوند. سمپرویوم دارای گل های صورتی هستند و این گیاهان را میتوان به عنوان گیاهان همیشگی در منزل نگه داشت و از زیبایی آن لذت برد.

در رابطه با آبیاری این گونه هم باید مانند نمونه های قبلی علاوه بر  که ذکر شد عمل کرد و نکته ی مهم در باره این نوع از ساکولنت ها این است که آبیاری بیش از حد و یا تجمع آب در انتهای گلدان به دلیل عدم وجود زهکشی مناسب گلدان موجب پوسیدگی ریشه و در نهایت از بین رفتن سریع گیاه حتی با استفاده از چراغ مخصوص رشد گیاه میشود. همچنین دقت داشته باشید در فصل زمستان که گیاه در حالت خواب زمستانی است و متابولیسم آن به کمترین حد خود رسیده است با کمترین میزان  فواصل زمانی به گیاه آب بدهید.

۵-گیاه جید ( Jade Plant Crassula ovata)

چراغ رشد ال ای دی ویژه ساکولنت وستا

این گیاه را در بازار به نام بنسای جید هم معرفی میکنند. این گیاه از گونه های قدیمی محسوب میشوند و بومی آفریقای جنوبی است. مقاومت نسبتا خوبی را نسبت به تغییر شرایط مختلف از خود نشون داده اند. ساقه های این گونه ضخیم و برگ های آنها سبز براق با مایه های قرمز دیده میشود.

در مورد آبیاری این گیاه سعی کنید خاک آن کاملا خشک شود و سپس به آن آب بدهید و برای آبیاری آن حتما از آب شیرین استفاده شود. اگر براقی برگ ها و شادابی رنگ آنها رو به کاهش بود نشانه آن است که گیاه تحت فشار قرار گرفته (شاید نشانه تشنگی باشد) اگر برگ های گیاه به فرم آویزان یا به اصطلاح گریه در آمدند نشانه ی آب بیش از حد بوده  باید سریعا در آبدهی آن توقف کنید. اگر آب در گلدان بیش از حد نیاز باشد گیاه شما سریعا به سمت مردن پیش میرود.

معمولا این گیاه در فصل تابستان بارور میشود و به مرحله گلدهی و جوانه زنی میرسد. برای تهیه ی بستر خاکی این گیاه بهتر است از مخلوط خاکی مخصوص کاکتوس استفاده کنید و زهکشی گلدان را رعایت کنید.

برای کسب اطلاعات جزئی‌تر در مورد هر گیاهی و به خصوص کاکتوس و ساکولنت و چراغ مخصوص رشد گیاه تخصصی آن‌ها به تلگرام وستا پیام دهید.(البته با روشن کردن نرم افزار مورد نیاز 🙂 ) همچنین از طریق اینستاگرام وستا و ایمیل سایت ال ای دی رشد میتوانید با ما در ارتباط باشید. فراموش نکنید که همانطور که به گیاهتان کود میدهید تا مواد مغذی مورد نیاز آن تامین شود غذای روح گیاه یعنی نور آن را هم برای رشد بهتر گیاه باید تامین کنید.

حامد حیدری

توسط | ۱۳۹۷-۴-۱۸ ۲۰:۰۸:۳۴ +۰۰:۰۰ ۱۳۹۷ ۰۲ ۱۹|دسته‌ها: دسته‌بندی نشده|۲ دیدگاه

درباره نویسنده:

Vesta, based on the scientific knowledge and experience in developing of LED grow lights, gives a complete set of LED grow lights. What we provide is a combination of knowledge, practice and market.

۲ دیدگاه‌ها

 1. علی دمیرچی ۱۳۹۷-۰۳-۰۵ at ۰۷:۰۴

  سلام.
  با تشکر از مطالب مفیدتون عرض کنم :
  Euphorbia milii
  در ایران به گل مرجان معروف است و اساساً با نخل ماداگاسکار تفاوت دارد.
  با اصلاح این اشتباه مطلب خود را کامل کنید.

  موفق باشید.

  یا علی مدد

دیدگاه خود را بنویسید